182
972864

MATTA, antik Kirman Laver figural, ca 212,5 x 141,5 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris

Polykromt landskap med kungligt sällskap med uppvaktning, hästar och lejon som vaktar kungakronan. Bred huvudbård med persiska historiska scener.
Motivet består av lejon (Lejonet symboliserar Rostam/Rustam den legendariska hjälten i Ferdousis Shahnameh = Kungaboken) och sol (står för moderlandet) en krona (står för monarkin).
Bilden på mattan berättar förmodligen om en persisk kungafamilj som beskådar hur bra/dåligt prinsarna som vill gifta sig med deras prinsessor klarar av utmaningarna framlagda som villkor för giftermålet.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, en långsida med smärre skador, ett hörn något skadat.

Proveniens

Pionjären bland de svenska kvinnliga tonsättarna, Carin Malmlöf-Forssling (1916-2005). Hon invaldes 1970 i FST (Föreningen svenska tonsättare), som den första kvinnan på kring femtio år. Hon kom till Falun 1952 som rätt nygift läkarhustru och här kom hon att verka som tonsättare hela sitt långa liv. Sedan genom arv.