Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
182
972864

MATTA, antik Kirman Laver figural, ca 212,5 x 141,5 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris

Polykromt landskap med kungligt sällskap med uppvaktning, hästar och lejon som vaktar kungakronan. Bred huvudbård med persiska historiska scener.
Motivet består av lejon (Lejonet symboliserar Rostam/Rustam den legendariska hjälten i Ferdousis Shahnameh = Kungaboken) och sol (står för moderlandet) en krona (står för monarkin).
Bilden på mattan berättar förmodligen om en persisk kungafamilj som beskådar hur bra/dåligt prinsarna som vill gifta sig med deras prinsessor klarar av utmaningarna framlagda som villkor för giftermålet.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, en långsida med smärre skador, ett hörn något skadat.

Proveniens

Pionjären bland de svenska kvinnliga tonsättarna, Carin Malmlöf-Forssling (1916-2005). Hon invaldes 1970 i FST (Föreningen svenska tonsättare), som den första kvinnan på kring femtio år. Hon kom till Falun 1952 som rätt nygift läkarhustru och här kom hon att verka som tonsättare hela sitt långa liv. Sedan genom arv.