184
987160

MATTA, semiantik Täbris, ca 339 x 253,5 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Rödmelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Bred ljusblågrönmelerad huvudbård med blombuketter i krukor, bladornament, palmett- och blomranka. Ca 1 miljon knutar per kvadratmeter. Sannolikt korkull.

Abrascher. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador, En cirka 27 cm lagad reva. Långsidorna med trampveck och smärre skador.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på 1940-1950-talet.