186
969381

VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 303 x 402 cm, Flandern 1600-tal, Rebecca vid brunnen.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Stor polykrom figurscen i landskap med brunn. Dekoren visar Rebecca som håller i kedjan till spannen för att hämta upp vatten till besökarna och deras djur. De kommer för att hitta en brud till Isaac. Männen bjuder Rebecca gåvor för att hon skall följa med. Bården med blommor, blad och krukor. Ull och silke. Delvis fodrad.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, konserveringar, skador, revor. Senare lisière.