189
976435

Helena Hernmarck

(Sverige)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Helena Hernmarck
(Sverige)

VÄVD TAPET, "Stockholm", gobelängvariant, ca 163,5 x 171 cm, signerad Hernmarck III 2002 (Helena Hernmarck).

Svanar på Strömmen, i fonden Stockholms slott. Materialen är ull, lin och bomull. Baksidan med påsydd etikett.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Den vävda tapeten köptes 2002 direkt från konstnären. Hernmarck är sedan 1975 bosatt i USA, där hon blivit en uppmärksammad textilkonstnär.

Flera vävnader av Helena Hernmarck finns i Nationalmuseums samlingar, Stockholm. Stora beställningar har gjorts till byggnader i New York.
Om konstnären Boman, Monica och Malarcher, Patricia, 1999: Helena Hernmarck textilkonstnär.