206
962645

MATTA, reliefflossa, ca 301 x 235,5 cm, signerad SH SA (Svensk Hemslöjd sannolikt).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Blekgul- och benvitmelerad slätvävd botten och knuten reliefdekor av rankor och geometriska mönster. Smala bårder.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar. Bandkantade kortsidor.