Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
213
970418

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
6 780 - 9 690 EUR
7 760 - 11 100 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, ca 270 x 179,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med skador, fransar saknas.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.