Madeleine Pyk – en samling F769
215
968583

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Falurutan gul", rölakan, ca 390 x 201 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Något slitage och smutsig, fläckar.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.