MATTA, "Drömsyn", rölakan, ca 256,5 x 164,5 cm, signerad AÖ (Agda Österberg).
Matta 347. Komponerad 1965 till en utställning. Polykromt modernistiskt mönster. Tillverkad utan fransar. Den kan vara vävd i ytterligare ett ex. på 1970-talet. Kan då även ha hetat "Nattstämning".
Något slitage och smutsig, fläckar.