227
986051

TERRIN med LOCK, fajans. Marieberg, märkt 27/10 (17)63 samt målarsignatur för Erik Aspegren

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund bukig silver form med hänklar i form av havsvidunder som biter sig fast i sidorna. Lockknopp i form av ihoptvinnade delfiner. Dekor i starkeldsblått av blommor. Längd 46 Höjd 27,5 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787)
I arv via äldsta dottern Sofia, gift Mannerheim, till släkten Silfverstolpe
och befintligt på Näs i Rö, Roslagen, fram till 1980-talets mitt.
Därefter genom arv och inlösen nuvarande ägare.

Asplund, Karl: Näs i Rö, Fataburen 1960, sid 16
Näsström, Gustaf: Forna dagars Sverige III, 1700-talet, Stockholm 1962, avb sid 128
Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1967, Uppland 2, Näs: sid 20, avb sid 17 och 18

Wadenstiernas bouppteckning 1787 (RA):
möjligen identisk med den "1: stor Pots Pourriskål af Mariebergs" som upptas i "Fruns Förmak"