25
969431

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Halvrunt. På fyra ben med fotkryss och urna. Snidad dekor av lagergirlanger och bladrosetter. Längd 92, bredd 45,5, höjd 81 cm.

Skivan lagad. Skivan gammal men ej ursprunglig. Maskstunget.