Madeleine Pyk – en samling F769
253
955649

Nils Nilsson Skum

(Sverige, 1872-1951)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 730 - 3 270 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Nils Nilsson Skum
(Sverige, 1872-1951)

Fjällandskap med renar

Monogramsignerad NNSkum och daterad 1940. Pannå 53 x 65 cm.

Tilläggslista

Motivet avbildar de berömda Tjirtjam(Sirččám)-strömmarna vilka är en del av Kaitumälven som förbinder övre och nedre Kaitumsjöarna i Lappland.

Sinklar Förlag/Galleri, Sundsvall, "Minnesutställning", 1981.

Konstnär

Nils Nilsson Skum var en svensk konstnär född mellan Kautokeino och Gällivare. Nilsson Skum började sin karriär som renpatron men ägnade sig senare åt måleri och teckning där han var autodidakt. Han deltog i världsutställning i Paris med namnet ”Folklore de Suéde” och ställde ut på Färg och Form i Stockholm. Nilsson Skums konst vittnar om ett noggrant betraktande av naturen och skildrar ofta motiv ur samernas liv. Renskötsel och landskap är återkommande teman. Hans teckningar och målningar betraktades först mer som etnografiska dokument men kom att erkännas som fullödig konst och spridas till en bred publik bl.a. tack vare avbildningar i olika bokverk. Ägnade sig också i mindre skala åt skulptur och konsthantverk.
Representerad på Nationalmuseum och Nordiska museet i Stockholm samt i norrländska museisamlingar.