272
985509

Lorens Pasch d y

(Sverige, 1733-1805)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lorens Pasch d y
(Sverige, 1733-1805)

"Carl Erik Wadenstierna" (1723-1787)

Duk 79 x 64 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787)
I arv via äldsta dottern Sofia, gift Mannerheim, till släkten Silfverstolpe
och befintligt på Näs i Rö, Roslagen, fram till 1980-talets mitt.
Därefter genom arv och inlösen nuvarande ägare.

Asplund, Karl: Näs i Rö, Fataburen 1960,
omnämnt sid 33
Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1967, Uppland 2, Näs: avb sid 17 omnämnd sid 20

Carl Eric Wadenstierna var gift med Jakobina Sofia Psilanderhielm (1733-1768)