28
969563

SÄNG OCH SÄNGHIMMEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
58 000 SEK

Förgylld. Snidad dekor av flätband, bladrosetter och pinjekottar. Sängens längd 201 cm, bredd 134, huvudgavelns höjd 140 cm. Sänghimmelns längd 112, bredd 41, höjd 29 cm.

Senare förgyllning. Kompletterad.