ADAM FRANS VAN DER MEULEN, Tillskrivna, akvareller, 6 st.
Scener ur det Fransk-Nederländska kriget, "Tournay" 1667, "Citadelle de Cambray" 1667, "Dovay" 1667, "Okänd" 1667, "Bezancon" 1674, "Pallage du Rhine" 1672. Vardera ca 19 x 27 cm.
Ej examinerade ur sina ramar, gulnade, blekta, skador.