336
748252

Richard Bergh

(Sverige, 1858-1919)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Richard Bergh
(Sverige, 1858-1919)

"Gerda i det gröna"

A tergo monogramsignerad RB med stämpel. Möjligtvis utförd omkring 1895. Olja på duk 149 x 94 cm.

Proveniens

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Richard Bergh", 27 oktober 1978 - 14 januari 1979; Aguélimuseet, Sala, "Richard Bergh", 19 maj - 30 juli 1995.