Kan inte nå servern
339
983400

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
222 000 - 266 000 EUR
231 000 - 278 000 USD
Klubbat pris
2 100 000 SEK
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

”Quatre mains”/”A quatre mains”

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1908. Akvarell, täckvitt och blyerts 53 x 74 cm.

Proveniens

Såldes av Carl Larsson till konsthandlaren N. Hammarström i Göteborg för 1500 kr. i maj 1913; Pontus Fürstenbergs samling, Göteborg; grosshandlare H. Fürstenberg; fröken Mona Hahr, Göteborg; Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 434, ”Bukowski kvällsauktioner”, 28 oktober 1985, kat nr 14; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Utställningar

(Troligtvis. Baserat på Ulwa Neergaards förteckning över de utställningar där serien ”Åt solsidan” visades) Göteborg, 1909; Internationale Kunstausstellung, Königlicher Glaspalast, München, juni - slutet av oktober 1909; Ed. Schultes Kunstsalon, Berlin, november 1909; Stockholm, maj 1910 (baserat på information från Georg Nordensvan ställdes serien "Åt solsidan" ut vid detta tillfälle); Konstföreningens för södra Sverige Carl Larsson-utställning, Malmö, 1910; Ausstellung schwed. Künstler im Künstlerbund Hagen, Wien, september 1910; Esposizione internazionale d'arte, Rom, mars - november 1911; Larensche Kunsthandel, Amsterdam, september 1912; Carl Larsson-utställningen i Helsingfors och Åbo, (troligen januari och februari) 1913; Konstutställningen i Hudiksvall, 15 juni - 31 juli 1913; Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, ”Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn”, mars – april 1916, kat nr 75; Svenska konstutställningen Charlottenberg i Köpenhamn, nov – dec 1916, kat nr 450; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, ”Carl Larsson. Minnesutställning”, 6 mars – 5 april 1920, kat nr 231; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, “Carl Larsson. Minnesutställning”, 1953, kat nr 302; Göteborgs Konstmuseum, ”Carl Larsson”, april 1971, kat nr 84.

Litteratur

Motivet ingår som helsidesillustration i färg i "Åt solsidan", ursprungligen publicerad 1910; Ernst Malmberg, ”Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick”, 1919, omnämnd sid 34; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 413 och upptagen i katalogdelen under år 1908, sid 117 som nr 1277.

Övrig information

Motivet är från bostaden i Falun, det s.k. ”skolhushållet”, vilket hade förvärvats av Carl Larsson år 1907. Det är konstnärens döttrar, Brita och Kersti, som spelar fyrhändigt eller ”A quatre mains” som verket är betitlat. Scenen utspelar sig i ateljén om vilken Carl Larsson själv berättar i ”Åt solsidan”: ”Vi putsade upp litet, och jag byggde till en liten låda, som tjänar både till Salong och verkstad. Där, i ateliern, sitta vi om kvällarna och dåsa; jag läser högt för min hustru, eller flickorna spela på pianot, nu för tillfället rent af fyrhändigt”. I ett egenhändigt skrivet brev, daterat 22 september 1916, benämner konstnären akvarellen som ”en af mina finaste tavlor”.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer