351
986334

Peter Frie

(Sverige, Född 1947)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Peter Frie
(Sverige, Född 1947)

Utan titel

Signerad P Frie och daterad 07.15. Duk 152 x 110 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Peter Fries melankoliska landskap har ingen verklig förebild, de är snarare en sammansmältning av olika platser och minnen. Den eteriska känslan förstärks av de ljusa monokroma ytor som ofta ramar in landskapsmotivet.

I dessa landskap tornar ofta praktfulla cumulusmoln över en låg horisont i Jacob van Ruisdaels och de holländska 1600-talskonstnärernas anda. De konsthistoriska referenserna är många, som till Strindbergs pastosa pannåer och Prins Eugens symboltunga landskap. Peter Frie är ständigt aktuell med utställningar runt om i Sverige och övriga Europa. Senast hade han en separatutställning mellan 7 september – 8 oktober i år på galleri Bohman-Knäpper i Stockholm. Peter Frie finns representerad i samlingarna på bland annat Moderna Museet i Stockholm, Kiasma och Atheneum i Helsingfors och Friesichen Museum i Leeuwarden Holland.