356
975592

Olof Arenius

(Sverige, 1700-1766)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Olof Arenius
(Sverige, 1700-1766)

"Bergsrådet Daniel Tilas" (1712-1772)

Signerad O. Arenius f. (kopierad från originalduken). Uppfodrad duk 85 x 67 cm. Äldre förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i CAF Åkerhielms samling, Stockholm.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 855-56, avb 1029. (SPA 1925:1141)