358
955900

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Lundberg
(Sverige, 1695-1786)

"Charlotta Bedoire" (1725-1808) gift Petersen (af Petersens)

Pastell 65 x 50 cm. Samtida förgylld och bonserad ram i rokoko.

Proveniens

I arv inom släkten af Petersens.

Slott och herresäten i Sverige, 1968, "Södermanland", jfr målning i samlingarna på Erstavik, avb sid 140.

Charlotta Bedoire var andra gången gift med direktören vid Svenska Ostindiska kompaniet mm Herman Petersen (1713-1765) i hans andra gifte.
Barnen blev adlade af Petersens 1770 för faderns förtjänster.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

408. David Hockney, "Flowers for a Wedding".
Utropspris
2 500 000 - 3 500 000 SEK
Budhistorik
2 050 000

ditt bud
Aktuellt bud:
2 050 000 SEK