381
955371

Ferdinand Fagerlin

(Sverige, 1825-1907)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Ferdinand Fagerlin
(Sverige, 1825-1907)

"Der verzagte Freier"

Signerad Ferd. Fagerlin och daterad Df [Düsseldorf] -96. Duk 75,5 x 65,5 cm.

Proveniens

Fru W. Seiffert, Köln (enligt gammal etikett på spännram).

Axel Gauffin, "Ferdinand Fagerlin. 1825-1907", SAK, 1910, upptagen i verkförteckningen sid. 150.