384
951441

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, olja på duk, signerad N.Kreuger och daterad 1909.

"Afton vid havet". 90 x 200 cm.

Ställvis färgbortfall. Ställvis krackelerad.

Proveniens

Direktör Eric Hedman, Stockholm.

Konstnärsförbundet, 1911, kat nr 12; Konstnärsförbundet 1912, kat nr 133; Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 253.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen som nr 449 i katalogen, sid 274.