387
975448

Eugène Jansson

(Sverige, 1862-1915)
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
35 000 - 39 400 EUR
36 900 - 41 500 USD
Klubbat pris
Eugène Jansson
(Sverige, 1862-1915)

"Karlbergsvägen"

Signerad Eugène Jansson och daterad 1890. Pastell 56 x 93,5 cm.

Proveniens

Herr A. Blomberg Konstförlag, Stockholm; Carl Robert Lamms samlingar, Näsby (förvärvad från ovanstående 22/12 1913); Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 226, "Höstauktionen", 28-29 sept 1920, kat nr 94; W. Philipson (förvärvad på ovanstående auktion); privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Eugène Jansson", 17 jan - 15 mars 1998, kat nr 13.

Nils G. Wollin, "Eugène Janssons måleri", SAK, 1920, avbildad sid 24 samt upptagen i katalogen under år 1890, sid 163 som nr 35; (Red) Ragnar Josephson, "Svensk konstkrönika under 100 år", 1952, omnämnd och avbildad halvsida under år 1890.