Kan inte nå servern
396
983655

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
131 000 - 175 000 EUR
137 000 - 182 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"På loftet"

Signerad Zorn och daterad 1904. Olja på duk lagd på papp-pannå 58 x 39,5 cm.

Proveniens

Harald Bendixsons (barndomsvän till Emma Zorn) samling; Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm; fil. dr Emil Hultmarks samlingar, Stockholm; privatsamling.

Utställningar

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", utställning arrangerad av Sveriges Allmänna Konstförening, 1942, kat nr 202 (under titeln "Naket i eldsken"), avbildad i katalogen (pl. 17).

Litteratur

Maj Sterner, 'Fil. dr. och Fru Emil Hultmarks hem, Birger Jarlsgatan 32, Stockholm', artikel i "Svenska hem i ord och bilder", 1936, omnämnd sid 177 samt avbildad i interiörfoto, halvsida sid 179; Gerda Boëthius, "Zorn. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, upptagen i förteckningen under 1904, sid 550.

Övrig information

Tidigare även kallad "Naket i eldsken" och "Kulla framför elden".

Den subtila skönheten i föreliggande katalognummer har lyfts fram av ett flertal kännare under årens lopp. Tidigare i Harald Bendixsons betydande samling, om vilken Gerda Boëthius skrev: "Harald Bendixson hade i sin utsökta konstsamling flera av Zorns förnämsta verk", förvärvades målningen senare av Emil Hultmark. Fil. dr Emil Hultmark var under sin levnad en av Sveriges främste kännare samt samlare av konst och antikviteter. Herr och fru Hultmarks hem, såväl våningen i Stockholm som godset Sjögestabro i Östergötland, var smakfullt inredda från golv till tak. I ”Svenska hem i ord och bilder”, 1936 beskriver artikelförfattaren, Maj Sterner, Hultmarks hem: "Ett privathem med konstsamlingar, vilkas värde knappast torde överträffas i vårt land och vilka omspänna de flesta grenar av den bildande konsten, litteraturen och konsthantverket, äro doktor och fru Hultmark ägare till. […] Med stöd av sin konsthistoriska bildning har han förvärvat ett urval av de bästa och mest representativa skatter från skilda konstområden".
En av många ”skatter” i Hultmarks konstsamling var Anders Zorns "På loftet", vilken omnämndes speciellt av Sterner enligt: ”Raden av mästerverk avslutas på denna sida av rummet [Salongen] med Zorns 'Naket i eldsken', vilket arbete värderas särskilt högt av konstkännare både från in- och utlandet”.

Konstnär

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer