400
984099

Gerda Roosval-Kallstenius

(Sverige, 1864-1939)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Gerda Roosval-Kallstenius
(Sverige, 1864-1939)

Sensommardag - I kållandet.

Signerad Gerda Roosval K-s och daterad Pouldu Septembre -91. Olja på duk 118 x 160 cm.

Proveniens

Häradshövding Knut Tillberg; Kerstin Olausson, Ludvika.

Parissalongen 1891, Paris; Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 180 (utställd under titeln "I bönlandet").

Charlotte Klingberg, "En blå hyacint i Paris - Gerda Roosval-Kallstenius, hennes värld och verk", 2009, avbildad bild 53 (under titeln "Bretagnska med barn").