Kan inte nå servern
409
976572

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

"Hagar och Ismael"

Signerad Millès. Gjutarstämpel E. Colin&Cie, Paris.
Motivet är koncipierat 1899-1900. Brunpatinerad brons, höjd 27,5 cm.

Proveniens

A. Collin, Paris, såld 1902.

Utställningar

Världsutställningen i Paris ’Exposition Universelle’ år 1900 motivet utställd som kat nr 14.

Litteratur

Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, motivet upptaget i verkförteckningen s. 332.
Henrik Cornell, "Carl Milles, hans verk", 1963, motivet upptaget i verkförteckningen s. 247.
Conrad Köper, "Carl Milles", 1913, motivet upptaget i verkförteckningen s. 177 (Brons såld till A.Collin, Paris 1902).
Exposition universelle de 1900, Catalogue officiel illustré de l'exposition décennale des beaux-arts de 1889 à 1900 - 1900, upptagen s. 328, katalog nr 14.

Övrig information

Hagar och Ismael
Detta nyupptäckta verk tillhör en av skulptören Carl Milles mycket sällsynta tidiga skulpturer och är med stor sannolikhet den enda i sitt slag.
Motivet med den bibliska berättelsen om Hagar och Ismael (1 Mos. 16:3) är berättelsen om den egyptiska slavinnan Hagar som tillhörde Sarah, Abrahams hustru. Sarah och Abraham hade själva inga barn och var till åren komna så Sarah gav Hagar till sin make att ta som andra hustru. Hagar blev med barn och födde sonen som fick namnet Ismael. Åren gick och så blev även Sarah med barn och födde sonen Isak. En spänning uppstod mellan de båda kvinnorna som till slut ledde till att Sarah övertalade sin make att fördriva hans andra hustru och son och så skedde. Hagar och Ismael fick mat och vatten med sig och sändes vandrande ut i Beer Sheba i Negevöknen. Till slut var maten och vattnet slut och i sin förtvivlan brast Hagar i gråt. Då hörde Gud henne och kom till deras räddning.
Berättelsen om Hagar och Ismael är en återkommande komposition i konsthistorien och Carl Milles skulptur är en finstämd tolkning av detta motiv.
Milles gjorde i början av sin karriär i Paris flera mindre figurstudier, några i brons och vissa som gipser, han var vid tiden starkt influerad av den franske skulptören och vännen Auguste Rodin och i det aktuella katalognumret kan man även se anknytning till den franska stilen art noveau.
Motivet utfördes ursprungligen i ett exemplar i marmor (denna är idag förlorad) och sannolikt i detta enda exemplar i brons. Den var med på världsutställningen i Paris ’Exposition Universelle’ år 1900 för vilken Milles fick silvermedalj.

Konstnär

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.

Läs mer