985570

436. ESAIAS THORÉN, "Sjöman".

Signerad E.TH och daterad 1928. Olja och assemblage på duk 86 x 50,5 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK / 40 323 - 50 403 EUR
Klubbat pris
900 000 SEK

Viveca Bosson red., "Halmstad - Berlin - Paris 1920-1930", 1984, avbildad i svartvitt sid. 244.

Övrigt

Efter att i början av 1920-talet ha svarat på en annons i Hallandsposten lärde Esaias Thorén känna Sven Jonson. De båda aspirerande konstnärerna sparade därefter ihop tillräckligt med pengar för att börja på Wilhelmsons målarskola i Stockholm 1925.

Mest av allt lockade emellertid Paris dit de båda anlände hösten 1926 för att slå sig ned i konstnärskvarteren i Montparnasse. Trots de bådas sparsamhet räckte dock reskassan bara fyra månader innan det var dags att vända åter till Sverige. Innan dess han emellertid Jonson och Thorén delta i en utställning på ”Maison Watteau” i januari 1927. Den positiva kritiken från utställningen konstaterade: ”Temperament sakna de inte, den tekniska färdigheten är förvånansvärt långt driven. Jag tror löftets stjärna lyser över de båda ungdomarna…”.

Efter hemkomsten etablerade Jonson och Thorén en kombinerad reklamateljé och målarskola hemma i Halmstad: ”Ett vindsrum hyrdes och våren 1927 etablerades ’Modern reklam’ där även Axel [Olson] deltog. […] Det festades friskt och humorn strålade från ställets värdar. Lorentzon var nu hemma i Halmstad och deltog i aktiviteterna” (Viveka Bosson, ”Halmstadgruppen. Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst”, 2009).

Bosson fortsätter: ”Sommaren 1928 fick Sven och Esaias möta GAN som några år framåt kom att utöva ett viktigt inflytande på dem. Det är då de målar sina fartfyllda sportfigurer, konstruktiva plankompositioner byggda på den rytmiska sicksacklinjen som t.ex. Thoréns ’Tennisspelaren’ 1928, ’Brottare’ 1928-29, ’Dansande matroser’ och ’Sjöman’ 1929”.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto