452
973121

SPEGEL, brons. Sui/tidigt Tangdynasti (500/600-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Spegeln gjuten i hög relief med fyra djur som springer runt den inre knoppen. Den yttre bården med inskription omgiven av ytterligare en bård. Diameter 9,1 cm.

Slitage. Anlupen.

Proveniens

From the Collection of antique dealer Sten Röing (1880-1965), the collection was added to by his son Max Röing (1916-1984) during the 1950-60's, thence by descent.

Compare similar at Christies; Luminous Perfection: Fine Chinese Mirrors from the Robert H. Ellsworth Collection
22 March 2012, New York, lot 1435.