47
965018

STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Förgyllda. Rektangulär stoppad rygg med snidad blomma i krönet. Raka nedåt avsmalnande kannelerade ben med rosettanfanger. I sarg och ramverk bandfläta. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Båda signerade på övre bakbenen med stämpel IEH.

Maskstungna.