471
966583

SADAKSARI AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet/Nepal, 1400-tal eller äldre.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 800 - 26 200 EUR
22 800 - 27 400 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Den fyrarmade gudomen sittandes i dhyanasana på en dubbel lotusbas omgiven av vågor. Händerna i mittend i anjalimudra, den vänstra hållandes en lotuskvist. Klädd i en elegant dhoti med graverad dekor och besatt med stenar. Ansiktet i allvarligt uttryck med nedslagen blick, krönt av en arbetad krona framför en hög hårknut. Botten förseglad och dekorerad med dubbelvajra. Höjd 19 cm.

Slitage. Infällda stenar saknas. Radband i högra handen saknas.

Proveniens

From the Collection of Tage & Mary Sonning.