505
921589

SKULPTURER, två stycken, bärnsten. Kina, 1900-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

En med skuren dekor av hjort och fågel bland tallar. Höjd 3,7 cm. En med skuren dekor av figurer under hängpil samt hare. Höjd 8,4 cm.

Naturliga inneslutningar. Smärre nagg.

Proveniens

The Collection of Hans Albertsen (1855-1940), Denmark.