559
963797

ÄMBTESMANNAINSIGNIA, broderat siden. Femte gradens militär. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Arbetad i den klassiska stilen vid Qianlongs hov med stort fyrfota djur omgiven av ett kosmiskt landskap med ruyiformade moln, fladdermöss, persikor, pioner och vilda vågformationer omgivet av en bård med guldtråd. Mått 30x30 cm.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar, skador.

Proveniens

Insignias for military staff are more rare than the civil ones, presumably because the civil beuraucracy was so much larger.