587
965527

SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris

Svagt celadonfärgad glasyr, dubbla fiskar i botten. Diameter 18 cm.

Obetydliga kantnaggar samt kantspricka, mistor, bränningssprickor och naturlig krackelyr.

Tilläggslista

A crack to the rim ca 5 cm, and some insignificant chip to rim. Minor natural crazings, and firingcracks and firingspots from production.