62
988560

LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Stomme av mässing behängd med prismor. Korgbotten. Dekor av lejonmaskaroner och figurmaskaroner. Höjd 95, diam 65 cm.

Nagg. Stomme med ställvis lagningar. Korgens metallstag något sneda.