630
957178

MATSERVIS, 115 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 550 - 11 900 EUR
10 800 - 13 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefäreger av blomstergirlander. Bestående av; 48 mattallrikar (diameter 23,5 cm), 24 sopptallrikar (diameter 23 cm), 25 assietter (diameter 19 cm), 9 ovala serveringsfat (längd 26-56 cm), sex runda fat (diameter 26-34,5 cm), två såssnipor (längd 19,5 cm), en terrin med lock och fat. Lenght 33,5 cm.

Kantnötning, förgyllning med slitage. 5 delar med lagning.