636
858321

SERVIS, 59 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av två terriner med lock, två saltkar, två såssnipor, en skål, 16 olika serveringsfat, 24 tallrikar, 12 djupa tallrikar.

Nagg, sprickor, lagningar.

Proveniens

Ur de af Klercker-Lewenhauptska familjesamlingarna från Cathrineborg, Södermanland.

Svenska Slott och Herresäten, ny samling: Södermanland, Stockholm 1933, Cathrineborg, avbildad sid 12