666
983310

VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

En turkosglaserad "meiping" vas. En äppelgrön droppformad vas. Höjd 11,5-15,5 cm.

Krackelyr, den större med ifylld nagg. Den mindre med litet nagg.

Proveniens

The turquoise glazed meiping vase: Chait Galleries, New York. The green vase: Bluett & Son, London, Brone & Enid Lodge. N 250.