675
958455

SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongsmärke.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 660 - 4 440 EUR
2 780 - 4 630 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Turkos insida med förgylld kant. Runt brämets utsida dekor i famille rosefärger av lotusblom mot rosa s.k. sgrafittogrund. Diameter 11,5 cm.

Nagg, insidan med slitage, glasyrspricka.

Proveniens

From the Collection of J O Hansson.