684
973621

LYKTOR, ett par. Kina, tidigt 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Kupor i porslin med dekor av drakar som jagar den brinnande pärlan. Tidigare socklar medföljer. Monterade som lampor med fot samt överdel i trä med skuren dekor. Höjd 49 cm.

Sprickor, slitage.

Proveniens

From the Collection of Henning M Andersson, who lived in China and worked for the Customs in the early 1900. He later moved back to Sweden and came to live in Udevalla.