Madeleine Pyk – en samling F769
703
974311

VAS, porslin. Kina, republik, tidigt 1900-tal. Signerad Yu Chun.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760 - 950 EUR
872 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Platt balusterform, dekor i emaljärger av lärd man sittande i trädgård med lärjunge. Ovan dem en trana, grånsidan med ett landskap, sidorna med kalligrafi. Höjd 28 cm.

Slipat mynningsnagg.

Proveniens

From the collection of Lars Åke Öhlén.