737
966313

SERVERINGSFAT, två stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oval form, dekor i underglasyrblått av familjen Grills vapen. Brättet med dekor i anhua. Längd 21-24 cm.

Bränningsmistor, förgyllningen med slitage.

Proveniens

Servisen sannolikt beställd i anledning av Claes Grills och kusinen Anna Johanna Grills bröllop 1737. På 1700-talet tillhörde Claes Grill Sveriges mäktigaste män, han var kommerseråd, direktör för Ostindiska Kompaniet och innehavare av den ansedda firman Carlos & Claes Grill. Dessutom drev han även en omfattande bankirrörelse. Till Claes Grills egendomar hörde Söderfors, Österby, Iggesund, Svindersvik och i Stockholm Torstensonska huset. Claes Grill ägnade sig även åt omfattande välgörenhet och var behjälplig med finansiering till bl.a. Gustav III. 1737 gifte han sig med sin kusin, den för sin skönhet ryktbara Anna Johanna Grill.

Lagercrantz Bo, Fataburen 1951. Gyllensvärd Bo, Kulturens Årsbok 1985. Wirgin Jan, Från Kina till Europa, sid. 141.