Madeleine Pyk – en samling F769
765
923504

KAKELPLATTOR, 26 delar, porslin. Sen Qingdynasti.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Dekor i underglasyrblått, 18 rektangulära, med olika motiv av lyckobådande djur, mått 15x7,5 cm. Sex kvadratiska med motiv av figurer i palats-, trädgårds- samt landskapsmiljö, mått ca 14,7x15 cm. Två med dekor av objekt, för handtag.

Tillverkningsmistor, glasyrnagg. Ett handtag skadad.

Proveniens

Purchased from Hans Ostelius, who aquired them on a trip in China in the late 1940's.