786
962232

BROSCH med en ametist och gammalslipade diamanter

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

ametist mått ca 2.4 X 1.9 cm, vikt de två större diamanterna ca 1.8 och 0.8 ct, silver och 14K guld samt troligen detaljer av platina, mått 4.5 x 4.5 cm, total vikt 25 g. Förmodligen från senare delen av 1800-talet

Nålen 18K guld, förmodligen senare

Proveniens

Broschen har enligt uppgift varit del av en rysk tiara och kommer från en svensk familj med band till den ryska tsarfamiljen.