799
978950

DIADEM med odlade pärlor samt avtagbar brosch med gammalslipade diamanter

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

diamanter total vikt ca 6.45 ct, platina, mått brosch 5.5 x 2.5 cm, total vikt brosch 14 g. Stämplad W A Bolin, Stockholm 1960. Ø pärlor 5.75-10.85 mm, monterade på en ställning av silver. Etui från WA Bolin medföljer.

Den översta pärlraden har delvis släppt från ställningen.

Proveniens

Familjen Nobel