858
943509

RING med briljantslipade diamanter samt carréslipade smaragder.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

den största diamanten ca 1.10 ct, kvalitet ca H-I vs, de mindre diamanterna total vikt ca 0.24 ct, smaragderna total vikt ca 0.39 ct, 18K vitguld, storlek 15.5/49, total vikt 6 g. Stämplad Owen & Larsson (verksam 1943-1983), Stockholm.

En smaragd med en nagg.