896
933437

SYSKONRING med en gammalslipad diamant och en fasettslipad smaragd

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

diamanten 1.22 ct och smaragden 1.06 ct, vikterna enligt gravyr, kvalitet diamanten ca I-J p, 18K guld, storlek 15.5/48.5, total vikt 5 g. Stämplad NGS, Ängelholm 1983. Etui medföljer.

Smaragden med en nagg. Spår av renovering på skenan.