96
922350

RELIEFFRAGMENT, troligen romerskt 100-200-talet e.Kr.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Figurpar möjligen föreställande Amor och Psyke. Troligen del av askurna. Reliefens mått 33x19 cm. Rammått 50x36 cm.

Skador.

Tilläggslista

Korrekturfel, stod tidigare som romerskt troligen 100-200-talet f.Kr., ska stå troligen romerskt 100-200-talet e.Kr. / Previously stated wrongly as probably Roman dated 100-200 BC, shall be probably Roman 100-200 AD.

Proveniens

Hovintendenten, donatorn till Nationalmuseum Axel Melander (1853-1926), därefter i arv.

Svenska Hem i ord och bilder, red Albin Roosval
1919, Johnny Roosval: Villa Sörgärde, avbildad sid 247.