Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
98
975103

Johan Niklas Byström

(Sverige, 1783-1848)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Niklas Byström
(Sverige, 1783-1848)

Johan Niklas Byström (1783‑1848), signerad och daterad "Mod af Byström 1809".

Den avporträtterades identitet ej bekräftad (tidigare angiven som föreställande Greve Samuel af Ugglas). Bemålad gips. Höjd 72 cm.

Tilläggslista

Den avporträtterades identitet ej bekräftad.

Tidigare angiven som vara Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1809, nr. 62.

Tidigare angiven som Emil Hultmark, Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794‑1887, 1809, nr. 62.