1034437

109. FREDRIK SÖDERBERG, "The Anatomy of Sexuality III".

Signerad Fredrik Söderberg och daterad 2010 a tergo. Akvarell på papper, 72 x 55 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galleri Riis, Stockholm. Köpt av nuvarande ägare 2012.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 952 - 7 936 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Med en stark fascination för ockultism och esoterika är det närmast självklart att Frederik Söderberg skulle finna inspiration hos Aleister Crowley, en av den engelska litteraturens främsta provokatörer. Genom sitt måleri uppnår och skildrar Söderberg ett slags trancendens. I sina akvareller, utförda men en hypnotisk detaljrikedom och häpnadsväckande hantverk, närmar sig Söderberg det översinnliga. Det groteska förenas med det sublima.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto