114
1007408

Lena Johansson

(Sverige, Född 1975)

"Punk Princesses"

Signerad Lena Johansson och daterad 2007 a tergo del 2. Diptyk. Olja på MDF, 52 x 40 cm per del.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 960 - 5 952 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Bendixen Contemporary Art, Köpenhamn.

Uppsala Konstmuseum, "Fyra Stipendiater, Anna-Lisa Thompson till minne", 1 december 2007 – 20 januari 2008.
Bendixen Contemporary Art, Köpenhamn, "Johansson & Johansson", 2008.
Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm, "Samling", 14 september – 28 oktober 2017.

"Lena Johanssons målningar har sitt ursprung i reklam och modebilder och fångar upp frågor som berör kvinnosyn och mäns och kvinnors sexualitet, men när jag tittar på dem så ser jag framförallt en lust, hennes. En slags total hängivelse till bild och utförande. En person som är medveten om alla de frågor som hennes val av förlagor och intressesfär väcker och som har accepterat det faktum att de är en del av henne. Eller hon en del av dem. Ett stort och riskfyllt accepterande. Att i sitt konstnärskap ständigt ställa sig i förhållande till reklamen, ofta ett motsatsförhållande, att helt och hållet ta in den och acceptera sin lust och sina själsliga band till den kräver mod. Det är detta förhållningssätt som gör Lena Johanssons bilder så intressanta.”

Rebecka Hallbert

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57